A TIGRIS
l fajok:
Bengli (P.t. tigris)
- Dl-knai (P.t. amoyensis)
- Indoknai (P.t. corbetti)
- Szibriai (P.t. altaica)
- Szumtrai (P.t. sumatrae)
TIGRIS! TIGRIS!
Az indiai dzsungelek kirlya, a bengli tigris mra igazn becses vadd vlt. Az vtizedekig tart folyamatos vadszat kvetkeztben llomnya drmaian megritkult. Manapsg a sportvadszat mr nem divat, s nem is engedlyezett: helybe a fnykpezgpekkel s videokamerval folytatott "vadszat" lpett. Puskacs helyett inkbb lencsevgre kapjk e nemes ragadozt - legalbbis sokan ezt szeretnk.
A dzsungeleket gyalogosan, pontosabban elefnthton jrva, ha nem is knnyedn, de tallkozhatunk a cskos nagymacskval. Gpeinket kszenltben tartva s flnket hegyezve ritka felvteleket kszthetnk. Az orvvadszokkal termszetesen mg gy sem tudjuk felvenni a versenyt, m legalbb annyi, ha nem tbb izgalomban lesz rsznk, mint egy igazi vadszaton. A bengli tigrist becserkszni illetve lencsevgre kapni emberprbl feladat: amellett, hogy igen ritka, bundjnak szne s rajzolata gyakorlatilag lthatatlann teszi a fk kztt.
Termszetesen az ember volt, aki a leginkbb hozzjrult e fensges ragadoz megritkulshoz. Fnyes maharadzsk s gazdag - elssorban eurpai - vadszok els szm trfejv lett. A messzi fldrl idezarndokolt Nimrdok eljoga volt e valban kirlyi vad elejtse. A vendglt parancsra minden "sportember" tigrisbrrel trhetett haza. A rendszeres - s igen sr - vadszat mellett a hagyomnyos knai orvostudomny, pontosabban az embereknek a tigris csontjaiba s egyb testrszeibe vetett hite is hozzjrult ahhoz, hogy a cskos ragadoz mind ritkbban riogathassa a bksen legelsz pettyes szarvasokat.
A kirlyi macska megpillantsra egyetlen eslynk, ha lemerszkednk a folypartra, ugyanis a tigris - szmos ms macskafltl eltren - nem idegenkedik a vztl, st, kifejezetten lvezi a lubickolst s pancsolst. A mrciusban bemutatsra kerl "Tigris, tigris!" cm filmben a National Geographic operatre tbbek kztt a ragadoz e tulajdonsgt prblta a maga, s mindannyiunk hasznra fordtani, s fradozsait siker is koronzta. Bmulatos kpeket lthatunk a hegyi forrsban nfeledten frdz nagymacskrl, a klykeit a vzen tszllt anyatigrisrl s a terepjrkat megtmad hm benglirl.
A gynyr pillanatokrt kemnyen meg kellett kzdeni. Hat teljes hten t nkiolds fnykpezgpek s videokamerk tucatjait kellett gondosan lczni, s megvdeni a dzsungel kvncsi lakitl. Hossz, fradtsgos trk s csendben eltlttt rk eredmnye e film, mely az llat bemutatsa mellett annak vdelmre is megprblja felhvni a figyelmet. A vilg tbb pontjn mkd vadasparkok s llatkertek elsdleges feladatuknak tekintik e tigrisek megmentst s folyamatos tanulmnyozst. Az angliai Howletts llatkertben s Kentben vgzett megfigyelsek nagyban hozzjrultak a tigrisek szoksainak, letmdjnak megismershez. A vadonban ritkn lthat, rejtzkd letmdot folytat nagymacskk letrl gy egy "biolaboratrium" segtsgvel szerezhetnk tapasztalatokat.
Remljk, hogy ezek az intzmnyek valjban csak segtsget nyjtanak a megismershez, s nem az egyedli helyekk lesznek, ahol a tigrisek mg fennmaradhatnak. Az orvvadszat komoly krokat okoz a vadllomnyban. A helysznen egyetlen ellenfelk akad: a nemzeti parkok lelkes vadrei. A sokszor embertelen krlmnyek kztt dolgoz frfiak mindent megtesznek, hogy az illeglis vadszatot, az rtelmetlen ldklst megakadlyozzk, de legalbbis visszaszortsk. Ez gyakorlatilag lehetetlen, hiszen az orvvadszok ltalban komoly technikai s anyagi httrrel rendelkeznek, fegyvereiket s felszerelseiket sokszor a megbzk biztostjk. Az ehhez hasonl krlmnyek kztt is boldogul vadrk tbb megbecslst rdemelnnek, hiszen a tigris mellett gyakran a sajt letket is menteni knytelenek. A klnfle llatvd szervezetek a maguk mdjn - ki pnzzel, ki trgyi eszkzkkel - prblnak segteni az indiai, indoknai vadrknek, akik naprl napra kemny munkt vgeznek azrt, hogy unokink is sajt birodalmban lthassk a dzsungel cskos kirlyt.
|