Az llatvilg tanulmnyozsa nemcsak rdekes, de mindig tartogat meglepetseket is. Aki szereti a termszetfilmeket, bizonyra gynyrkdtt mr egy-egy madr tolldszben, mulattal figyelte az llatok lett irnyt sztn megnyilvnulsait, vagy csodlattal adzott szinte elkpzelhetetlen teljestmnyeiknek.
A Spektrum Televzin fut, az llat-enciklopdia cmû sorozat nzõi is szmos ilyen rdekessggel ismerkedhetnek meg. Az azonban teljesen jszerû, ahogy a sorozat – klnleges lõhelyket is bemutatva – egy-egy rdekes llatfaj jellegzetessgeit tudomnyos magyarzatokkal ismerteti s prhuzamba lltja az ember hasonl adottsgaival, vagy sszefggsbe hozza a korszerû technika ltal alkalmazott megoldsokkal.
A sorozat janur 26-n 21 rakor (ismtls: jan. 27. 8 ra s jan. 30. 14 ra) lthat epizdja a kutya õse, a farkas letbe nyjt bepillantst.
A legismertebb vadon lõ kutyafle a farkas. Eredetileg szmos alfaja lt Eurpa szinte egsz terletn s szak-Amerikban, de mra, sajnos, sok vidken kipuszttotta az ember.
A legtermetesebb farkasok szakon lnek. Testhosszuk mintegy 1,4 mter, slyuk pedig elri a 75 kg-ot. rdekes, de a legkisebbek fele ekkork sincsenek. A ritka vrs farkas pldul, mely az USA dli rszein l, nha mg a 15 kg-ot sem ri el.
Mint a meskbõl is tudjuk, a farkas falkban l, melyen bell szigor rangsor uralkodik. Azt viszont valsznûleg kevesebben tudjk, hogy a vezrfarkas nemcsak hm, de nõstny is lehet.
A Spektrum Televzin lthat film a szagls fell kzelt a farkashoz. Mindenki tudja, hogy a kutya szaglsa nagyon kifinomult, s hogy ezt az ember, pl. a nyomkvetsben, kbtszerek feldertsben ki is hasznlja. Azon mgis meglepõdnk, mikor kiderl, hogy a farkas orrbli kpessge egy milliszor jobb, mint az ember.
Rendkvl rdekes bepillantani a farkasfalka letbe, nyomon kvetni a farkas s az ember egymssal mindig rivalizl kapcsolatt, s sszehasonltsokat tenni a szagls s a szagok szerepre vonatkozan. Mg a farkasok vizelettel jellik meg s gy szagrl ismerik meg sajt „terletket”, addig mi emberek inkbb elrejteni szeretnnk testnk illatait. Itt is meglepets vr: az emberi izzadsg, br sokfle kmiai anyagot tartalmaz, csaknem szagtalan. Ami ellen kozmetikai szerek alkalmazsval kzdnk, azt tulajdonkppen a hnalj terletn lvõ kb. kt milli baktrium okozza.
A szagok mindig fontos szerepet jtszottak az emberi kapcsolatokban. Az jszltt mr 6 napos korban felismeri az anyjt az illatrl. Szinte kzmegegyezsnek tûnik, pedig akaratlan, hogy a virgok illatt mindannyian kellemesnek, a grny szagt undortnak rezzk. Nagy mltra tekint vissza s a fejlõds j tjait jrja az illatszerek elõlltsa. Ameddig 2000 rzsaszirom kell ahhoz, hogy 1 gramm esszencit nyerjnk, gy tûnik, a szintetikus anyagok a jvõ.
De a legnagyobb paradoxon taln mgis az, hogy az vszzadokon t vadszott, csapdba ejtett, irtott farkasokat – pedig mra alig 100000 maradt fenn belõlk – nha azokkal a kutykkal ldzzk, amelyek rendkvli szaglsukat farkas õsktõl rkltk s szmuk az ember vdelmben mr millikra nõtt. |