A farkas (Canis lupus) helye az szaki-kzphegysg lvilgban
(Gosztola Edit, 2001)
A farkas (Canis lupus) a gerincesek trzsbe (Vertebrata) az emlsk osztlyba (Mammalia), a ragadozk rendjbe (Carnivora) azon bell is a kutyaflk csaldjba (Canidae) tartozik. Jelenleg kb. 15 alfajt tartjuk szmon, ebbl tt szak-Amerikban, a tbbit az Eurzsiai kontinensen. Tbb alfaja mr kipusztult.
Megjelense a nmet juhszkutyhoz hasonl, de a mellkasa nem olyan erteljes, a nyaka vastagabb, a feje szlesebb, robosztusabb, a flei elllak. Szemei ferdn lnek, a pupilla kerekded. Farka lelg, hosszszr. A testszrzetben mindig tallni a fedszr mellett gyapjszrket. A bunda sznezete, a szrszlak hossza, s srsge fgg a krnyezettl, kortl, ivartl, alfajtl. Mells lbn t, a htsn 4 ujja van, lbnyoma valamivel keskenyebb s hosszabb, mint a kutyk, tlagosan 7-8x12-13 cm. Koponya alapjn is elklnthet a kt faj.* Testhossza 100-160 cm, farka 30-50 cm hossz, marmagassga 50-100 cm, testtmege 15-80 kg. Az egyedek mrete s szne nagyon vltozatos, az alfajok elklntsben fontos. Elfordul a fekete szn a dli populcikban, a sarkvidki terleteken fehrek, de a szrksbarna rnyalatok a leggyakoribbak, s akadhatnak vegyes sznezet falkk is. Mretben a kt vgletet a 70 kg-ot is elr sarki farkas (Canis lupus occidentalis –vagy ms forrs szerint Canis lupus arctus) s a 15-20 kg tmeg arab farkas jelenti. Nlunk a kzprtket mutat, barns-szrks pldnyok lnek.
Vemhessgi ideje 61-63 nap. Mivel a Krpt-medencben l farkasoknl a przsi idszak(koslats) decembertl mrciusig tart, az utdok ltalban mrcius-mjus tjn jnnek a vilgra. A klykk szma egy alomban ltalban 4-6. A nstny 7-9 htig szoptatja a klykket, amelyek aztn 1-3 ves korukban vlnak ivarrett.
A farkasok falkkba szervezdnek. Ezek ltalban 5-8 egyedbl llnak, elfordulhatnak azonban ennl jval nagyobb egyedszmak is. A falkn bell szigor hierarchikus rendszer uralkodik. Az egyedeknek a rangsorban elfoglalt helyk hatrozza meg, hogy a zskmnybl mennyit fogyaszthatnak el, s csak a rangsor ln ll egyedek prosodnak. Ragadoz llatok, tlapjukon a kisemlsktl kezdve sokfle zskmnyllat szerepel. Falkban nagyobb patsok elejtsre is vllalkoznak, amire magnyosan nem lennnek kpesek.
Elterjedsi terlete egykor igen hatalmas, sszefgg terlet volt a Nagy-Brittannitl kezdve vgig az eurpai kontinensen, illetve zsin t Japnig, valamint szak-Amerikban Alaszktl egszen Mexikig. Mra egymstl elklnlt apr, szigetszer foltokk zsugorodott az llomny, a legtbb orszgbl teljesen eltnt, s ahol maradt, ott megritkult.** Magyarorszgon hivatalosan kihalt fajnak tekintettk, de most az szaki-kzphegysgben l egy kisebb populci, ami a hatrainktl szakra elhelyezked populci peremnek tekinthet. llomnyt Eurpban dl fel az aranysakl vltja fel
Az Aggteleki Karszton a 60-as, a Zemplni-hegysgben a 70-es vekben jelent meg, a 80-as vek msodik felben rte el az llomny terleti s szmbeli cscst, majd a 90-es vek els felben jelentsen visszaesett az szlelsek szma mindkt terleten. Az vtized msodik felben jra nvekedst mutatott. Ezenkvl Bcs-Kiskun megyben fordult el az 50-es 60-as vekben, valamint 1988-92 s 1995-ben. 1991 nyarn Kunfehrt mellett talltak egy kotorkot, kt klykkel.***
A haznkban l pldnyok az szakabbra elhelyezked nagyobb populcibl teleplhettek t. A farkas-szlelsek jelents rsze az llatok kilvsvel jrt egytt. Haznkban a faj 1993 ta vdelem alatt ll, gy frissebb leglis kilvsi adatok nincsenek. llomnyuk jelenleg szpen gyarapodik, de mgsem olyan gyorsan, mint ahogy –szerintem- a ritktsuk megsznse utn elvrn az ember. Ennek oka lehet az illeglis irtsuk, hisz a felbukkan egyedek mindig nagy port kavarnak fel, s rszben a trfea kedvrt, rszben a miatt az alaptalan flelem miatt, hogy slyos krokat okozna a vadllomnyban, elbb-utbb puskavgre kerlnek.
Vlemnyem szerint a farkasnak helye van Magyarorszg lvilgban, fontos szerepe van a nagyvadak szelektlsban. S mint cscsragadoz, nem lvezetbl l, csak szksgbl, s csak annyit, amennyire felttlen szksge van. Nem talltam olyan hiteles adatot, ami szerint a vadon l farkasok emberre tmadtak volna. Az egyik forrsom*** megemlt egy esetet, amikor egy fogsgbl elszabadult pldny tbb embert megsebestett. A krlmnyek zavarosak voltak, annyi bizonyos, hogy a farkas az egyik Kunfehrt melletti kotorkbl kisott klyk volt, kedveztlen krlmnyek kztt tartottk az egyik llatkertben, ami vgl az llat szkshez vezetett. Felntt embert nem tmadott meg, ldozatai kizrlag gyerekek, s az ket vd nagyszlk voltak. Szerencsre rajtuk is csak felletes sebeket ejtett. (A forrs emellett azonban veszlyesnek tli a kutya-farkas hibrid egyedeket, s lehetsgesnek tartja, hogy ez a pldny is ilyen szrmazs volt)
A farkas trsadalmi megtlse napjainkban is negatv maradt. Ez ksznhet a kzpkorban kialakult tvhiteknek (a farkas kpben jelenik meg a gonosz), melyek kialakulsnak felttelezhet oka –clja- a totemista vallsok maradvnyainak felszmolsa lehetett, -hisz a termszeti npek testvrknek tekintettk, s sok trzs a farkastl szrmaztatta magt. Az korban is tisztelet vezte; erre j plda Romulus s Rmus legendja. A meskben szintn a negatv figuraknt (pl. Piroska s a farkas) szerepel valamint az jabb korszakok szrakoztat mfajaiban a farkasember, vrfarkas alakjban jelenik meg.
Ezek mellett zavaran sok ellentmondsos tudomnyos adat jelenik meg velk kapcsolatban, ennek -felttelezsem szerint- az alfajok mret s sznvltozatossga, valamint az alkalmazkodkpessgk lehetnek az okai (pl. ms lehet a viselkedsk egy nagy falka tagjaiknt, mint magnyosan vagy prban)
A forrsok alapjn jmagam nem tudom eldnteni, hogy haznkban stabil populci l, vagy csak folyton vndorlsban lv egyedek nyomait szleltk az arra alkalmas terleteken. Egyrtelm, hogy tudomnyos kutatsuk jelen krlmnyek kztt kltsges, s valsznleg eredmnytelen is lenne. Mivel azonban sok krds megvlaszolatlan maradt ezekkel az llatokkal kapcsolatban, s az jabb s jabb emberi tevkenysgek krosan hathatnak az llomnyukra, s ms vdett fajok llomnyra, indokoltnak tartom a megfigyelsket a megfelel tudssal s helyismerettel rendelkez szakemberek rszrl. Kr lenne hagyni, hogy mondjuk egy ptkezs miatt jra –s lehet, hogy ezttal vglegesen- eltnjenek. Mert visszatrtk egy egyenslyoz er visszatrtt is jelenti haznk erdeibe.
2001, Budapest
Kk Pfrny
* Firmnszky Gbor: Nagyragadozk helyzete s vdelme a Zemplni-hegysgben cm szakdolgozata alapjn
** Fvrosi llat s Nvnykert honlapjn tallhat lers alapjn
*** 35/94. szm plyzatra: Nagyragadozk (hiz, farkas) lhelyeinek felmrse, hatsuk az lhelyi krnyezetre, klns tekintettel a nagyvadllomnyra (Magyarorszg, Zempln) cmen ksztett kutatsi jelents alapjn (ksztette: Zemplni Krnyezetvdelmi Egyeslet, 1996
|